הוכרזו הזוכים בפסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה 2016

 

הסרט 'עניינים אישיים' זכה בפרס קרן תרבות חיפה

לסרט הטוב ביותר בתחרות הקולנוע הישראלי העלילתי בפסטיבל הסרטים הבינלאומי ה-32 חיפה

 

הסרט "עניינים אישיים" זכה בפרס קרן תרבות חיפה לסרט עלילתי בסך 100,000 ₪. בימוי: מהא חאג'. מפיק: באהר אגבאריה. מפיקים שותפים: איהאב עסל, מונד’ר חאג’

זוג מבוגרים חי בעייפות לקצב שגרת היומיום בנצרת של ימינו. בצד השני של הגבול, ברמאללה, בנם טארק מבקש להישאר רווק נצחי, בתם עומדת ללדת, בעוד בעלה מקבל הצעה לשחק בסרט והסבתא מאבדת את שפיותה... בין מחסומים וחלומות, הוללות ופוליטיקה, חלק רוצים לעזוב, חלק להישאר, אבל לכולם יש עניינים אישיים לפתור.

מנימוקי השופטים: "יצירה שכל כולה אהבת אדם, קולחת ומצחיקה, שובת לב וטובת לב, פסיפס אנושי, מקומי ואוניברסאלי בן זמננו."


 

הסרט "לא פה, לא שם" זכה בפרס ע"ש דני לרנר לסרט ביכורים עלילתי

 

"לא פה, לא שם" זכה בפרס ע"ש דני לרנר לסרט ביכורים עלילתי, בסך 50,000 ₪. בימוי: מייסלון חמוד. מפיק: שלומי אלקבץ. מפיקים שותפים: גלית כחלון, טוני קופטי, סנדרין ברואר, אביב גלעדי

לראשונה על מסך הקולנוע סיפורם של צעירים פלסטינים בעיר הגדולה. שלוש צעירות פלסטיניות ישראליות החיות בדירת שותפות בתל אביב, הרחק מעיני החברה הערבית המפקחת על צעדיהן, ובלב החברה הישראלית הליברלית שלעולם תגדיר אותן כאזרחיות סוג ב׳. סצנת האנדרגראונד הפלסטינית בלב תל אביב בוחנת את גבולות החופש שהן תובעות לעצמן.

מנימוקי השופטים: "יצירה עוצמתית על נשים שלוחמות לעצב את גורלן בידיהן, באמצעות התמודדות, חברות, ואומץ, ניצחון והשתחררות מכבלים, והמחירים שבצדם."


 

 

 

פרס לתסריט בשיתוף איגוד התסריטאים הוענק לבמאי והתסריטאי איתן ענר, על סרטו 'לב שקט מאוד'

פרס לתסריט, בשיתוף איגוד התסריטאים בסך 10,000 ₪ הוענק לבמאי ותסריטאי איתן ענר, על סרטו 'לב שקט מאוד'

תסריט ובימוי: איתן ענר. מפיקים: גל גרינשפן, רועי קורלנד, משה אדרי, לאון אדרי.

פסנתרנית תל אביבית שברירית, עוברת לגור בשכונה ירושלמית מתחרדת. ילד חרדי בעל כשרון מוזיקלי רב, מפיג את המתח הראשוני בינה לבין השכנים החרדים, אבל מפגש מקרי עם  נזיר איטלקי רב קסם, נגן עוּגב בכנסייה סמוכה, מסבך אותם עם קבוצה של קיצונים.

מנימוקי שופטים: "סיפור מרתק ומותח, בנוי לתלפיות. סיפור של התנגשות בין עולמות, אמונה ואמנות, שמביא את הצופה להזדהות במקומות מפתיעים."


 

פרס לשחקן בסרט עלילתי הוענק לשחקנים נורמן עיסא ומשה איבגי על משחקם בסרט 'מלחמת 90 הדקות'

 

פרס לשחקן בסרט עלילתי, ע"ש המפיק מיכאל שוילי, בסך  10,000₪ הוענק לשחקנים נורמן עיסא ומשה איבגי על משחקם בסרטם של הבמאי איל חלפון והמפיקים אסף אמיר, סטיב הדסון, סוניה איוורס - 'מלחמת 90 הדקות'. בימוי: איל חלפון. מפיקים: אסף אמיר, סטיב הדסון, סוניה איוורס

מנימוקי השופטים: "רק משחק רציני ואיכותי יכול להביא לתוצאה מצחיקה כל כך שממחישה את האבסורד במציאות של הסכסוך הישראלי פלשתיני על המסך ובכלל". 


 

פרס לשחקנית בסרט עלילתי הוענק לשחקנית נועה קולר על משחקה בסרט 'לעבור את הקיר'

פרס לשחקנית בסרט עלילתי, ע"ש המפיק מיכאל שוילי בסך  10,000 ₪ הוענק לשחקנית נועה קולר על משחקה בסרטם של הבמאית רמה בורשטין והמפיק אסף אמיר, 'לעבור את הקיר'. מנימוקי השופטים: "משחק מלא הומור ותושייה, צחוק ודמע רגש ושכל שגורם לנו לחשוב שאם מאמינים - הכל באמת אפשרי."


 

הפרס לעריכה בסרט עלילתי הוענק לשירה ארד על עבודת העריכה בסרט 'אנטנה'

הפרס ע"ש ענת פרחי לעריכה בסרט עלילתי בסך 10,000 ₪ הוענק לשירה ארד על עבודת העריכה בסרט 'אנטנה'. בימוי:אריק רוטשטיין, מפיקים:מרק רוזנבאום, מיכאל רוזנבאום, יונתן רוזנבאום. מנימוקי השופטים: "עריכה מורכבת, שנראית על המסך כאילו היא פשוטה ונעשתה ללא מאמץ, יוצרת הרמוניה של סיפורי משנה שונים לכדי סיפור אחד קצבי רציף וזורם."


 

הפרס לצילום בסרט עלילתי הוענק לזיו ברקוביץ', על הצילום  בסרט 'נמל בית'

פרס ע"ש ענת פרחי לצילום בסרט עלילתי, בסך 10,000 ₪ הוענק לזיו ברקוביץ', על הצילום  בסרט 'נמל בית'. בימוי: ארז תדמור. מפיקים: טליה קלינהנדלר, אסנת הנדלסמן קרן, משה אדרי, לאון אדרי. מנימוקי שופטים: "הצילום ממחיש ומעצים את העלילה הדרמטית של הנמל כאוטונומיה, שבה העובדים המנהלים האניות והמכולות הם כלי משחק בקונפליקט של אינטרסים".


 

הסרט 'ליליאן. משוררת' זכה בפרס לסרט תיעודי ישראלי

 

הסרט 'ליליאן. משוררת' זכה בפרס לסרט תיעודי ישראלי ע"ש רוזליה כץ, בסך 30,000 ₪. בימוי והפקה: אילן פלד ויאיר קדר

סיפורה של המשוררת המזרחית ליליאן לוי, שנדחתה ע"י הממסד בישראל וברחה לפריס. מתוך פרויקט הביוגרפיות המוקומנטרי "נעלמות", העוסק בסוגיית הדרה וקיפוח של אמניות מקבוצות מיעוט בחברה הישראלית.

מנימוקי השופטים: סרט שמצליח להמציא יש מאין. דמות פיקטיבית שהופכת לפני דור אבוד של אמנים ישראלים, אשר נשכחו לצד הדרך ונמחקו מההיסטוריה התרבותית של ישראל. דף אחד מתוך ספרי ההיסטוריה הללו, זוכה לקום לתחייה בעזרת הומור, דמיון וקסם רב. הסרט, בדרך עשייתו  המקורית, מציע מתיחה נועזת של גבולות הסיפור הדוקומנטרי תוך שימוש באמצעי יצירה מקוריים. ועם זאת הוא אנושי ונוגע ללב.

 ציונים לשבח בתחרות הסרט הישראלי התיעודי ניתנו לסרטים הבאים:

"שמוניסטים". בימוי לינה צ'פלין. מפיקה: דניאלה רייס רזון

מנימוקי השופטים: "במרכזו של סרט פיוטי ונוגע ללב, עומד הפחד מפני הזיקנה והחשש להפוך ללא רלוונטי. הסרט מביא את סיפורן של 3 נשים בנות 80, המשקפות את מסעה האישי והמלא כאב של יוצרת הסרט בת אותו הגיל. המפגש הייחודי בינן לבין הבמאית מוליד מחול עדין ומלא חיים של נשים בשלהי חייהן."

"סולחה". בימוי, תסריט והפקה: איתן חריס

מנימוקי השופטים:"  סרט שעוקב באופן בלתי אמצעי, אחר מסורת הנקמה באעבלין- כפר ערבי בגליל ומאפשר הצצה נדירה אל תהליך הסולחה בחברה הערבית המסורתית. הסרט עושה זאת תוך מבט בוחן אל הדמויות ומערכות היחסים ביניהן ומצליח להפוך לדרמה חברתית, אנושית ומטלטלת.


 

פרס קרן גשר לסרט קצר עצמאי עלילתי הוענק לסרט 'בייביסיטר'

פרס קרן גשר לסרט קצר עצמאי עלילתי בסך 15,000 ₪ הוענק לסרט 'בייביסיטר'. בימוי: אורית זמיר. מפיק:יואב רועה.

מנימוקי השופטים: "הפרס ניתן על קולנוע רגיש ומדויק להפליא שמוביל לאמירה חזקה על הקשר בין חמלה לאימהות."

 

ציון לשבח ניתן לסרט 'אשת השגריר'. בימוי: דינה צבי ריקליס. מפיק: גידי אביבי.


 

פרס קרן גשר לסרט אנימציה קצר הוענק לסרט 'אני בילי'

פרס קרן גשר לסרט אנימציה קצר ע"ש אלי גלפנד, בסך 10,000₪ הוענק לסרט 'אני בילי'. בימוי: משה גלבוע. הפקה: בצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים.

מנימוקי השופטים: "הסרט משתמש בצורה חכמה במדיום האנימציה ליצור סרט מקורי, מפתיע, מצחיק ומחבק."

ציון לשבח  ניתן לסרט 'מקק'. בימוי: יונתן השילוני. מכללת ספיר.


 

פרס קרן גשר לסרט סטודנטים קצר הוענק לסרט 212

פרס קרן גשר לסרט סטודנטים קצר בסך 10,000 ₪ הוענק לסרט 212. בימוי: בעז פרנקל. ביה"ס סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה, ירושלים

מנימוקי השופטים: "הסרט עשוי היטב ומפגין שפה קולנועית אמיצה לתאר רגע אנושי המסופר באיפוק מדויק."

 

 ציון לשבח ניתן לסרט 'גיבורים'. בימוי: יאיר אגמון. ביה"ס סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה, ירושלים.


 

פרס "כרמל" לסרט הטוב ביותר, הוענק לסרט "האזרח המכובד" 

פרס "כרמל", על סך 40,000 ₪ בחסות ראש העיר חיפה מר יונה יהב, לסרט הטוב ביותר, הוענק לסרט "האזרח המכובד" (ספרד/ארגנטינה 2016). בימוי: גסטון דופראט, מריאנו כהן

מנימוקי השופטים: "הסרט חושף דמויות ריאליסטיות ואנושיות בהומור ובשנינות. ומרשים באיכויות המקצועיות של התסריט, הצילום, הבימוי והמשחק. האזרח המכובד הוא סרט חכם, מבדר ומפתיע שמשקף באופן אינטליגנטי את החיבורים הייחודיים שבין ספרות וה"חיים האמיתיים".

 

ציון לשבח בתחרות הבינלאומית "כרמל" הוענק לסרט "המבט" (רוסיה, 2016). בימוי: אלכסנדר קוט. הפקה: קטיה פיליפובה. מנימוקי השופטים: "מבט וייצוג מקורי של עיוורון כאלגוריה לניכור האנושי שבחברה הרוסית".


 

פרס התחרות "בין יהדות לישראליות" ע"ש טוביאס ספנסר הוענק לסרט 'השקיעה'

פרס ע"ש טוביאס ספנסר בסך 20,000 ₪ הוענק לסרט 'השקיעה' צרפת/קנדה 2016. בימוי: רפאל נדג’ארי. מפיקים: אלכסיס דאנטק, פרד בלאיש, אן-מארי גלינאס, בנואה בולייה, ג'ולי פאראטיאן.  

זמרת סופרנו, חיה במונטריאול עם בעלה הפסנתרן ובנם הכנר בן-העשרה. הם מנצחים על מקהלה ששרה מוסיקה ליטורגית יהודית בפני קהל קטן ונאמן. בואה של  זמרת צעירה ומוכשרת, נוסך רוח חדשה המעמידה בסכנה את המקהלה ואת הזוגיות. מנימוקי השופטים: "איכויות קולנועיות ומחקר מעמיק של המוזיקה הליטורגית היהודית ושילובם לחוויה קולנועית סוחפת". 

ציון לשבח ניתן לסרט "לבבות מצולקים" (רומניה/גרמניה 2016). בימוי: ראדו ג'ודה. הפקה עדה סולומון. 

מנימוקי השופטים: "עבודה קולנועית אמיצה, החושפת חיים אנושיים מלאים אצל אדם הכלוא בתוך סנטוריום, בתוך גופו ובתוך מחלתו."


 

פרס "עוגן הזהב" לסרט הטוב ביותר הוענק לסרט הטורקי "הקור של קלאנדאר"

פרס "עוגן הזהב" לסרט הטוב ביותר, בסך 40,000 ₪, הוענק לסרט הטורקי "הקור של קלאנדאר". בימוי: מוסטפה קָארָא. הפקה: נרמין אייטקין.

מנימוקי השופטים: "סרט ששולח מבט אוהב ומכבד אל משפחה כפרי מבודדת ועוקב אחרי מאבק ההישרדות היומיומי של אנשי ההר. הסרט חף מסטריאוטיפים, הדמויות המרכזיות נוגעות ללב ומעוצבות בניואנסים רבים המעניקים את הרושם שאנו צופים במציאות עירומה. עבודת הצילום והסאונד הנעה בין הריאליסטי לפואטי מעניק להר המחוספס והמכושף שעליו מתרחשת עלילת הסרט מעמד של גיבור נוסף הלוקח חלק של ממש בכל ההתפתחויות העלילתיות. צוות השופטים, כמו הקהל כולו, הופתע לגלות סמוך לסופו של הסרט כי מעבר לערפל לעתים קורנת התקווה".

 

ציון לשבח הוענק לסרט הטורקי "ספקות". בימוי: יֶסים אוּסטָאוֹגלוּ

מנימוקי השופטים: "הסרט מציג תמונה חדה של החברה הטורקית ושולח מבט נועז אל השסע התרבותי והחברתי המאפיין אותה, בין הקידמה לבין ערכי המסורת, בין השוביניזם הגברי לבין נשים המבקשות לזקוף את קומתן. השחקניות פוּנדה אֶריג'יט ואֶצֶ'ן אוּזוּם מגלמות בוירטואוזיות את הדמויות המרכזיות ומעניקות מכנה משותף סמוי לשתי נשים שונות הבאות מקצות החברה הטורקית".


 

בפרס תא המבקרים האירופאי "פדאורה" לסרט הזר הטוב ביותר זכה הסרט  "הקור של קלאנדאר".

בפרס תא המבקרים האירופאי "פדאורה" לסרט הזר הטוב ביותר זכה הסרט  "הקור של קלאנדאר". בימוי: מוסטפה קארה (טורקיה/הונגריה 2015)

מנימוקי השופטים: "הפרס ניתן על דיוקן מרשים וסוחף לסיפור סיזיפי על משפחה הנאבקת על קיומה באזור מבודד בהרים. הסרט מצטיין בקצב סינמטי המייצג את חיי היומיום של גיבוריו".


 

פרס "פדאורה" להישג אמנותי בסרט ישראלי עלילתי ניתן לשלוש שחקניות הסרט "לא פה, לא שם" - מונא חוה, סאנא ג'ממאליה, שאדן קנבורה

פרס "פדאורה" להישג אמנותי בסרט ישראלי עלילתי ניתן לשלוש שחקניות הסרט "לא פה, לא שם" - מונא חוה, סאנא ג'ממאליה, שאדן קנבורה. מנימוקי השופטים: "אנסמבל אמיץ של שלוש שחקניות במרכז הסרט, שנושאות על כתפיהן את עול המרד במסורת שמרנית ובדת חונקת".

 


 

פרס חביב הקהל הוענק לסרט "לא פה, לא שם"

פרס חביב הקהל הוענק לסרט "לא פה, לא שם", בימוי: מייסלון חמוד. מפיק: שלומי אלקבץ. מפיקים שותפים: גלית כחלון, טוני קופטי, סנדרין ברואר, אביב גלעדי.

 


פרסי  מבקרי הקולנוע הישראלים, לסרטים שהוקרנו בישראל בשנת תשע"ו 2015-2016

לשחקן רועי אסף, על תפקידו בסרט "ארץ פצועה" .

לשחקנית מורן רוזנבלט על תפקידה בסרט "חתונה מנייר".

לסרט הישראלי הטוב ביותר "היורד למעלה", בימוי: אלעד קידן.

לסרט הזר הטוב ביותר "הבן של שאול", בימוי: לסלו נמש.


 

פרסי פרויקט MIX

פרויקט ייחודי בישראל המעודד צוותים משותפים של יוצרים יהודים וערבים להפקה משותפת של סרטים עלילתיים.

חבר השופטים הבינלאומי: פרנסואה יון, יאנוש סאס, גיום דה סייל, נדיה דרסטי ו Ahmet Boyacioglu.

  

מענק ההפקה של קרן גשר לקולנוע רב תרבותי, בסך 250,000 ₪ הוענק לסרט  "רוני וריאד". תסריטאית ובמאית: ענבר חורש. תסריטאי שותף: ניזאר חילאווי. מפיקים: חיים ואסתי מקלברג.  מנימוקי השופטים: "סיפור אהבה חושני אישי ומרגש, בין צעירה יהודייה וצעיר ערבי שנפגשים בעיר חיפה. סיפור אהבה שיגרתי, מתפתח, מעמיק ופותח צוהר לסביבה המורכבת והרב תרבותית שבה הוא מתרחש. המאבק על הלגיטימיות של האהבה, החושף את הכאב והקשיים, מעורר את התקווה לשינוי ולעתיד טוב יותר בין יהודים וערבים בישראל". 

מענק בסך 40,000 ₪ באדיבות משפחת לוין הוענק ליוצרי הסרט "תפיסה". התסריטאית והבמאי רוקאיה סבאח והמפיק איתי תמיר. מנימוקי השופטים: "סרט מתח מרתק העוסק בתעלומת רצח ומתרחש על רקע האירועים הפוליטיים שאחרי מהומות יום כיפור בעכו. סיפורה האישי והיכרותה של היוצרת את העולם עליו היא מספרת, שכנע אותנו שביכולתה ליצור סרט חזק כנה ואותנטי, החושף את מורכבות הזהות של עיר מעורבת בישראל". 

ציון לשבח מטעם חבר השופטים ומענק קרן גשר לקולנוע רב תרבותי, בסך 10,000 ₪, הוענק ליוצרי הסרט "עיד"  של הבמאים קאיד אבו לטיף ויוסף אבו מידעם, התסריטאי יובל אהרוני והמפיקים חגי ארד, אלעד פלג ושלומי אלקבץ. מנימוקי השופטים: "סיפור אותנטי ומעורר סקרנות רבה, המסופר ע"י יוצרים מתוך המגזר הבדואי, בו עוסק סרטם. העולם והגיבורים שנולדו בהשראת מצע חייהם של היוצרים עצמם, פותחים חלון להבנת עולמה הייחודי של קבוצת מיעוט בחברה הישראלית ובזה כוחו".